Historia czerwonej szminki

redlipstickKażda z nas przynajmniej raz w życiu była w posiadaniu czerwonej szminki. Co więcej pokuszę się o stwierdzenie, że przynajmniej kilkanaście z Was ma w swoim domu więcej niż jeden odcień tego krwistego kosmetyku. Co więc takiego ma w sobie ta mała czerwona miłośniczka, że pokochało ją aż tyle kobiet i co sprawia, że usta w czerwonym kolorze dodają seksapilu, kuszą i uwodzą męskie spojrzenia ? No i najważniejsze, dlaczego Dita Von Teese, bez szminki czuła się naga.

Historia czerwonej szminki sięga czasów starożytności i przywołuje nam postać Kleopatry i Nefretete. Jednak szminka, której używały obie Panie w niczym nie przypominała tej, którą malujemy usta obecnie. Starożytne kobiety do malowania ust używały między innymi proszku z ususzonych roślin i owadów. Nierzadko owa mieszanka okazywała się niebezpieczna a pocałunki kobiet o czerwonym kolorze ust nazywane były śmiertelnymi. Czerwona szminka nie wszędzie jednak była oznaką seksapilu, na półwyspie Bałkańskim krwisty kolor na ustach nosiły wyłącznie prostytutki. W Rzymie zaś szminka o czerwonym odcieniu była wyrazem zamożności. Czerwone usta niechlubną sławę przeżywały także w czasach średniowiecza kiedy to kojarzone były wyłącznie z nieżądnicami i rozpustą.

W czasie gdy w Europie usilnie walczono z czerwonymi ustami w kraju Kwitnącej Wiśni czerwona szminka przeżywała swój rozkwit. Stała się ona nieodłącznym symbolem kobiecości oraz elegancji,

IMG_10711

Czerwona szminka swoje prawdziwe odrodzenie zawdzięcza wynalezieniu kina. Aktorki czarno-białych filmów malowały usta na czerowony kolor aby podkreślić wyrazistość swojej twarzy. Modę na czerwone usta rozpowszechniła tez Coco Chanel, która sprawiła, że czerwona szminka stała się symbolem pewnej swojej wartości kobiety. Popularność szminki nie została zakłócona nawet przez wybuch II wojny światowej. Elizabeth Arden stworzyła specjalny odcień czerwieni, który miał idealnie pasować do munduru.

W latach 50 nie kto inny jak sama Marylin Monroe rozsławiła na cały świat czerwony kolor ust. Słynne aktorki i piosenkarki nie wyobrażały sobie makijażu bez czerwonej szminki i tak zostało do dziś. Elizabeth Taylor zwykła mawiać: “Nalej sobie drinka, nałóż trochę czerwonej szminki i weź się w garść”.

A Wy lubicie czerwoną szminkę?

5 komentarzy on Historia czerwonej szminki

 1. Paula Ludwiczuk
  2 lutego 2016 at 17:49 (6 lat ago)

  Uwielbiam! I masz racje z tymi odcieniami – mam swojej kolekcji 3

  Odpowiedz
 2. Anula
  2 lutego 2016 at 22:01 (6 lat ago)

  Kocham czerwone szminki, mam kilka odcieni w swojej kosmetyczce! Czerwień jest bardzo kobieca!!

  Odpowiedz
 3. Dominika
  3 lutego 2016 at 01:59 (6 lat ago)

  Nie ma nic bardziej kobiecego niż czerwone usta! I to już bez różnicy czy pomalowane szminką, czy błyszczykiem. Sama obecnie używam konturówki, której kolor uwielbiam 🙂

  Odpowiedz

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Comment *