Róże na balkonie: aranżacja, sadzenie, pielęgnacja

Kwitnące róże to jedne z najpiękniejszych klasycznych kwiatów. Niestety ścięte nie wytrzymają w naszym wazonie zbyt dużo czasu. A gdyby tak cieszyć nimi oko na dłużej na swoim balkonie w pięknej donicy czy też koszyki? Nic nie stoi na przeszkodzie, z wyjątkiem balkonu oczywiście.

Balkon ma znaczenie

Niestety nie wszyscy posiadacze balkonu mogą cieszyć się, tymi pięknymi kwiatami. Róże najbardziej lubią środowisko umiarkowanie nasłonecznione oraz osłonięte przed silnym wiatrem. Takimi warunkami cieszą się balkony, które znajdują się od strony wschodniej oraz południowo-wschodniej. A więc jeśli jesteście szczęśliwymi posiadaczami takiego balkonu, to możecie zacząć swoją przygodę z różami, ale…

Róże też mają znaczenie

Niestety nie wszystkie róże będą dobrze rosły na balkonie, ale całe szczęście coraz łatwiej o mniej „kapryśne” gatunki tych pięknych kwiatów. Jeśli chcecie mieć roślinę na kilka lat, to najlepszym rozwiązaniem będą róże okrywowe – te nieco większe, ale bardziej wytrzymałe gatunki – Snow Ballet, The Fairy, Bonica. Jeśli macie do dyspozycji więcej miejsca dobrym rozwiązaniem są róże parkowe, które lepiej radzą sobie z chorobami i mrozem. Przykładem jest tu, chociażby Abraham Darby lub Graham Thomas.

Zaczynamy sadzenie

Podobno najlepszym okresem na sadzenie róż jest wiosna. Nowo zakupiony krzew należy jak najszybciej przesadzić do większego pojemnika. Tutaj sprawdza się zasada, że im mniejszy pojemnik, tym więcej troski wymaga nasza roślina. Dobrym rozwiązaniem będzie więc obszerna donica lub skrzynka. Korzenie kwiatów przed przesadzeniem warto, jest zanurzyć na godzinę lub dwie w wodzie – wchłoną one wtedy zapas wilgoci i zdecydowanie lepiej przyjmą się w nowej donicy. Doniczkę dobrze jest wsadzić do większej osłonki i obłożyć kamieniami – to dodatkowa ochrona przed wiatrem. Świeżo posadzą róże, należy dobrze podlać, a następnie umieścić w półcienistym miejscu.

I pielęgnujemy

Róże przez cały sezon, należy podlewać umiarkowanie, ważna jest tutaj nasza systematyczność, ponieważ krzewy tego kwiatu nie lubią przesuszenia. Jeśli od naszego przesadzenia miną już 2 tygodnie, róże można stopniowo zasilać, stosując odpowiednie mieszkanki do nawożenia. Wiosną dobrze jest przesadzić młode róże do większego pojemnika, starszym różom należy wymienić wierzchnią warstwę ziemi. Latem pamiętajmy o usuwaniu przekwitłych kwiatów i obserwacji liści, w przypadku pojawienia się chorób i szkodników należy stosować zabiegi ochronne. Pamiętajmy też, że w czasie upałów dobrze jest przenieść róże w półcień. Jeśli kwiat pozostawiamy na zimę na balkonie, ważne jest jego dobre zabezpieczenie przed mrozem. Więcej porad, jak pielęgnować róże, aby pięknie kwitły, znajdziecie tutaj.

To, jak zaczniecie przygodę z różami? A może już Wasz balkon pełen jest pięknych róż?

6 komentarzy on Róże na balkonie: aranżacja, sadzenie, pielęgnacja

 1. Karola
  10 sierpnia 2018 at 17:05 (4 lata ago)

  Cudne! <3 Kocham kwiaty 😀

  Odpowiedz
 2. Sara
  14 sierpnia 2018 at 10:05 (4 lata ago)

  Dziękuję ci za wpis! Róże to moje ulubione kwiaty, ale nie miałam pojęcia nic o obchodzeniu się z nimi. Co prawda balkonu nie posiadam, tylko taras i ogród, ale nie wiem gdzie mnie nogi jeszcze poniosą w tym życiu, więc zapamiętam rady 🙂

  Odpowiedz

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Comment *